Snimak promocije u Smederevskoj tvrdjavi 2016. |
Neka se sve kazaljke sveta stope u carobni štapic i pretvore te iz najlepšeg sna u kostim od jave – porucuje Bane Jevtic svima nedosanjanima od 7 do 107 godina. Pre nego se upustite u ovo maloletno putovanje iz današnjice do Lepenskog Vira kakav je bio pre 9000 leta, vežite pojaseve, polecemo. Usput cete upoznati Decu Sunca, savladacete tehniku plivanja u virovima, doznacete šta je Bela Pcela i kakav je zapravo jastog crne boje, i još mnogo štošta, pa i to kako je nastalo prvo od svih slova. Da je putovanje više nego bezbedno sigurnijeg dokaza nema od samog vodica puta koji ne samo da se redovno vraca, vec je naucio i ostala slova kako se sricu, i što je najznacajnije – da je i od najdivotnijih snova život nešto najbajnije.
Jednako je teško predskazati buducnost koliko i daleku prošlost. Da bi se iz vremena hiperprodukcije odnosno doba bujanja, i citave bujice autora, knjiga i svakovrsnih zapisa, neko odvažio da se otrgne i zaviri u doba klijanja, nesumnjivo bi se moglo govoriti o podvigu. Preuzimajuci na sebe to nimalo tanušno breme, autor potvrduje ulogu pravog epigona tj. pokoljenja rodonacelnika ere pismenosti koja datira još ranije od vincanskog pisanog traga.
Da bi uspostavio svojevrsni most u prostoru i vremenu za razliku od mnogih savremenika, Bane nece zvati u pomoc kojekakve šklopocije da bi poslužile u svrhu vremeplova, vec ce jednostavno kao i za sve uostalom osloniti se na prirodu i njene pojave. Njegov pamtivek se ne dovodi u sumnju, pre bi se moglo reci da ce nam se uciniti da je onovremeno sada, a ovovremeno tada. Stoga valjda i pocinje vreme pripovesti ovog casa, te poput vira, zaošijace se istorijskim miljokazom, i ponovo naci na istome žalu. Pripovest cine dva dela – Srebrna potkovica i Zlatno pero. Prvi ce zauzeti više zabavni karakter, dok ce drugi propagirati poucni. Nadomak Đenove u Zalivu poeta ili Zalivu pet zemalja, kako se još zove, vremenska nepogoda zacece niz okolnosti pod kojima ce se naši junaci zateci, i tako nespremne odvuci na krajnje nepredvidiva iskušenja. Filmski dinamicna prica iz sadašnjice naposletku ce nas zagonetno ostaviti na cekanju, ali samo krajem prvoga dela, jer vec u drugom sledi nastavak, koji naizgled nema nikakve veze sa prethodnim, medutim kako prica odmice, putnik kroz vreme uvidace da se price itekako prožimaju uprkos vremensko-prostornoj nedoslednosti. Drugi deo je, kao što je vec pomenuto, simpaticno osmišljena metafizicka proza za sve uzraste kao što je to bezmalo i bajka smeštena u Lepenskom Viru. Okosnica romana je svakako sudbinska trajektorija malenog Lepenca do trenutka kada je pod njegovim perom osvanulo prvo slovo u povesti priznatoga zapisa. Na idilicnu pozadinu paganskog života naših predaka, nasluticemo neke nove epohe da ce se neminovno okomiti, i to kroz citavu dramu kroz koju ce proci glavni junacic, da bi na kraju, ipak, bio nagraden onim što zaslužuje, a mi hepiendom, samo što to ovog puta ne mora biti isto što i puko saglasje sa normama bajki za laku noc, vec optimisticka i konacno zdrava vizija buducnosti. U vremenu kada savremeni covek uveliko ronja u dubokom snu bez snova, Bane nije poželeo rasanjenje coveka o snu, vec naprotiv – obistinjenje sna o coveku.
|